Umów wizytę

Każdy specjalista pracujący w obszarze budowania, czy też udoskonalania relacji międzyludzkich powie Wam, że nie ma skuteczniejszej metody współpracy i rozwiązywania problemów niż rozmowa. Dialog jest punktem wyjścia do tworzenia każdej relacji, dzięki niemu najlepiej możemy poznać oczekiwania i odczucia drugiej osoby. Często zapominamy o tym, że inni mogą postrzegać świat w zupełnie inny sposób niż my. Odczucia różnych osób związane z tą samą sytuacja mogą być zupełnie różne od siebie. Nie powinniśmy więc nigdy przyjmować za oczywiste tego, co myśli czy czuje dana osoba.

 

Tyczy się to również i dzieci. Jeżeli zależy nam na dobrych relacjach z nimi, musimy pamiętać o tym, że najlepszą metodą pielęgnowania relacji jest szczera rozmowa. Częstym grzechem dorosłych jest jednak to, że nie traktują dziecka jako partnera w rozmowie, a bardziej próbują przyjąć pozycję 'przewodnika', który wie wszystko najlepiej. Jest to poważny błąd, który może skutkować tym, że dziecko zacznie się w końcu od nas odsuwać lub też przestanie nam ufać.

O czym powinien zatem pamiętać rodzic, rozmawiając ze swoim dzieckiem?

 

Przede wszystkim o tym, że podczas rozmowy każdy ma równe prawa! A poza tym:

 

Nie zawstydzać

Zawstydzanie nie jest dobrą metodą wychowawczą, w zasadzie to nie jest ono w ogóle metodą wychowawczą. Stawianie dziecka w niekomfortowej dla niego sytuacji z pewnością nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów, a wręcz przeciwnie, może przynieść nam efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

 

Nie wzbudzać poczucia winy

Nikt nie lubi, kiedy wypomina się mu jego błędy czy niepowodzenia. Jeśli dziecko zrobiło coś niewłaściwego zazwyczaj samo jest tego świadome. Wzbudzaniem w nim poczucia winy, niczego konstruktywnego nie osiągniemy, możemy natomiast wyrządzić mu wiele szkód. Dzieci, które są obarczone przez rodziców poczuciem winy mają przeważnie obniżoną samoocenę, często uważają, że są beznadziejne, do niczego się nie nadają i nie potrafią niczego zrobić dobrze.

 

Wysłuchać

Jeśli Twoje dziecko chce Ci opowiedzieć o swoich przeżyciach, troskach i radościach nie zbywaj go, nie odkładaj rozmowy na później. Jeżeli w danej chwili naprawdę nie możesz poświęcić dziecku uwagi, umów się z nim kiedy konkretnie będziesz mieć czas, by porozmawiać. Doceń to, że dziecko się przed Tobą otwiera, słuchaj uważnie tego, co do Ciebie mówi, nie przerywaj, pozwól mu się swobodnie wypowiedzieć.

 

Okazać szczere zainteresowanie

Poświęć mu swoją uwagę, okaż zainteresowanie jego sprawami, zadawaj pytania. Okaż swoje zaangażowanie w jego życie, niech wie, że może się z Tobą dzielić swoimi sukcesami i porażkami, tym co go cieszy i co smuci. Bądź przy nim, niech wie, że to, co się z nim dzieje nie jest Ci obojętne.

 

Starać się zrozumieć

Bez względu na wszystko, staraj się postawić na miejscu własnego dziecka, "wejść w jego skórę", spojrzeć na świat z jego perspektywy i zrozumieć jego zachowanie oraz emocje. Empatia jest kluczem do serca drugiego człowieka, i tego dużego i tego małego.

 

A jak wyglądają Wasze rozmowy z dziećmi? Potraficie ze sobą rozmawiać, czy macie wrażenie, że mówicie do siebie w dwóch różnych językach? Zachęcam do podzielenia się własnymi doświadczeniami :)

5 ważnych rzeczy w rozmowie z dzieckiem

25 stycznia 2019