"Nie wiem jak rozmawiać z partnerem na trudne tematy" - to zdanie często słyszę w gabinecie prowadząc konsultacje dla par. Zazwyczaj z taką trudnością zgłaszają się kobiety, które w swoim odczuciu starają się jak tylko potrafią by rozmawiać z partnerem i wspólnie rozwiązywać kwestie problemowe, jednak pomimo ich szczerych chęci zazwyczaj rozmowa ta przeradza się w kłótnie, która polega na wzajemnych przepychankach i wyrzucaniu sobie rzeczy z przeszłości, a nie rozwiązaniu istniejącej trudności której dotyczyć miała rozmowa. Co zatem można zrobić by nie dopuścić do takich sytuacji, a faktycznie rozwiązać problem?

 

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że każdy związek zmaga się z problemami, one oczywiście różnią się od siebie na różnych etapach "życia związku" jednak ogólnie rzecz ujmując nie ma relacji w których nie pojawiają się kryzysy. Postaraj się zatem podchodzić do pojawiających się problemów jako do wyzwania, zadania z którym oboje musicie się zmierzyć by dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, by nauczyć się czegoś nowego bądź też wykorzystać pewną umiejętność, którą już posiadacie. Jeśli zaczniesz postrzegać pojawiające się w waszej relacji problemy w ten sposób, jest to już pierwszy bardzo ważny krok ku temu by nauczyć się jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku.

 

Mów o swoich potrzebach

 

Każdy człowiek ma swoje potrzeby - fizjologiczne, psychiczne, emocjonalne, społeczne. Każdy z nas potrzebuje ich zaspokojenia by czuć się spełnionym i zadowolonym. Jeśli bagatelizujemy ważność własnych potrzeb i odsuwamy je na dalszy plan, nie mówimy o nich partnerowi generujemy w sobie napięcie, rodzi się frustracja, która musi gdzieś znaleźć swe ujście. Najczęściej wyraża się ona w większym poirytowaniu, łatwym wpadaniu w złość, większej skłonności do popadania konflikty. Osoba, która cierpi z powodu nie zaspokojenia swoich potrzeb czuje się skrzywdzona, a jednocześnie nie mówiąc o nich pozbawia się szansy na to by partner mógł je zaspokoić. Jeśli nie powiemy drugiej osobie wprost czego nam brakuje, czego nam potrzeba, szansa na to że druga strona sama na to wpadnie jest naprawdę bardzo niewielka.

 

Przedstaw swój punkt widzenia

 

Staraj się mówić o sobie i swoich odczuciach, o tym jak Ty postrzegasz dany problem czy sytuację. Bardzo często przyjmujemy coś czego doświadczyliśmy za fakt, tworząc tzw. zniekształcenia poznawcze np. "Koleżanka z pracy mijała mnie w sklepie, ale udawała że mnie nie widzi. Małpa." Coś co się wydarzyło uznajesz za fakt, lecz to tylko Twoja interpretacja. Być może było faktycznie tak, jak to opisałaś, ale mogło być też tak, że koleżanka Cię nie zauważyła, może była zaaferowana czymś innym, bądź też jej myśli błądziły gdzieś daleko poza rzeczywistością i dlatego nie przywitała się z Tobą. Możliwych scenariuszy jest wiele, stworzony przez Ciebie jest jednym z kilku możliwych. Podobnie jest w sytuacjach konfliktowych w związku, zazwyczaj sytuację problemową każda ze stron interpretuje na swój sposób, niekiedy niezgodnie z intencjami drugiej strony. Pamiętaj o tym, że każdy z nas zupełnie inaczej postrzega rzeczywistość, to co Tobie wydaje się oczywiste, komuś innemu wcale nie musi. Jesteśmy bardzo różni i to jest z jednej strony niesamowite, a z drugiej może generować niepotrzebne nieporozumienia. Spróbuj następnym razem gdy Twój partner nie wróci do domu na czas powiedzieć "Denerwowałam się gdy Cię nie było, nie wiedziałam co się dzieje i martwiłam się, że coś mogło Ci się stać" zamiast "Jak zwykle spóźniony i nawet nie raczysz odebrać telefonu. Jesteś niepoważny. Nigdy nie mogę na Ciebie liczyć!". Dostrzegasz różnicę? Uczucia, jakie kryją się za tymi dwoma zdaniami są takie same, jednak forma ich wyrażenia zupełnie inna. Pierwsza skłania do dialogu i konstruktywnych wniosków, druga obfituje w pretensje i od razu generuje konflikt.  Od Ciebie zależy który sposób mówienia wybierzesz.

 

Słuchaj uważnie swojego partnera

 

W długoletnich związkach często zdarza się nam mieć poczucie, że znamy się na tyle dobrze, że wiemy co druga strona myśli i co chce powiedzieć. To powoduje że sobie przerywamy, nie pozwalamy partnerowi dokończyć wypowiedzi, a w rezultacie nie wiemy o co tak naprawdę chodzi, choć wydaje nam się że wiemy. Postaraj się słuchać uważnie tego co mówi Twój partner, nie przerywaj mu, pozwól się wypowiedzieć. Nawet jeśli nie zgadzasz się z czymś o czym mówi nie przerywaj, odnieś się do tego gdy partner skończy mówić. Uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia pozwoli Ci lepiej zrozumieć sposób jego myślenia i postrzegania świata, umożliwi Ci "wejście w jego buty" i spojrzenie na sytuację z innej perspektywy. Może to pomóc Wam w znalezieniu takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla każdego z Was. 

 

Wybierz odpowiedni czas i miejsce

 

Nie bez znaczenia jest moment w którym podejmujemy rozmowę, jeśli np. nasz partner właśnie wrócił po pracy do domu, jest zmęczony i głodny nie zaczynajmy z nim poważnych rozmów na drażliwe tematy, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo że nie zareaguje on na to co mamy mu do przekazania adekwatnie. Nasz organizm funkcjonuje tak, że w pierwszej kolejności potrzebujemy mieć zaspokojone potrzeby fizjologiczne jak np. jedzenie czy sen, jeśli nie są one zaspokojone nie jesteśmy w stanie myśleć o potrzebach wyższych. Ważne jest też miejsce w jakim rozmawiamy, nie jest dobrym pomysłem podejmowanie poważnej rozmowy podczas jazdy samochodem, podczas zakupów w zatłoczonym Centrum Handlowym gdzie jesteśmy bombardowani przez liczne bodźce wzrokowe i słuchowe, ciężko jest nam się skupić na rozmowie. Wybierzmy lepiej spokojne miejsce i taki czas kiedy oboje posiadacie zasoby do tego, by przeprowadzić taką rozmowę. 

 

Mów o tym, co czujesz

 

Jeśli coś co robi Twój partner sprawia Ci przykrość, dyskomfort, nie podoba Ci się, nie zgadzasz się z tym nie zostawiaj tego dla siebie. Lepiej zarówno dla waszej relacji, jak i Twojego własnego komfortu jest powiedzieć o tym, co się czuje, nawet jeśli może to nie być dla drugiej strony przyjemne. Często zastanawiamy się nad tym jak rozmawiać z partnerem o emocjach, odpowiedź jest banalna - najlepiej jak najprościej. Oczywiście nie jest dobrym pomysłem wykrzyczenie nagromadzonych "żali" podczas kłótni, lepiej porozmawiać spokojnie, gdy temperatura jest jeszcze niska. Nie wyrażanie emocji prowadzi nie tylko do ich kumulowania, frustracji, a następnie niekontrolowanych wybuchów złości, ale również wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Pamiętaj o tym że przewlekły stres jest przyczyną wielu chorób. Mówiąc o tym co czujemy dajemy szansę partnerowi na zrozumienie naszego punktu widzenia i postępowania, zwiększamy szansę na znalezienie porozumienia oraz rozwiązanie problemu.   

 

Uwierz w dobre intencje drugiej strony

 

Pomyśl, czy są ludzie, którym zależy na tym by ich związek był nieudany? Nie sądzę. Każdy z nas pragnie tego, by relacje układały się jak najlepiej. Zapewne Twojemu partnerowi również zależy na tym, by było między Wami dobrze. Być może ciężko jest Ci w to uwierzyć, ale ludzie zazwyczaj starają się najlepiej jak tylko potrafią w danym momencie, by było dobrze. Jeśli to, co robi Twój partner nie sprawdza się, nie pomaga Wam, być może potrzebuje poinstruowania, wsparcia z zewnątrz, podpowiedzi co powinien robić. Być może w tym momencie nie potrafi inaczej, a to co robi wydaje mu się dobre. Postaraj się uwierzyć w to, że on nie chce źle.

Terapia dla par i małżeństw w Szczecinie.
10 stycznia 2022

Jak rozmawiać z partnerem
o problemach w związku?

Terapia dla par Szczecin, terapia małżeńska Szczecin, psycholog dziecięcy Szczecin, terapia rodzinna Szczecin

794 026 747

terapia@fabrykarelacji.com.pl

Terapia rodzinna Szczecin, psycholog dziecięcy Szczecin, psycholog dla młodzieży Szczecin

794 026 747

Psycholog dziecięcy Szczecin, psycholog dla młodzieży Szczecin
Psycholog dziecięcy Szczecin, psycholog dla młodzieży Szczecin