Umów wizytę

W internecie znaleźć można mnóstwo porad, czy też wskazówek odnośnie tego, jak wzmacniać swoją relację z dzieckiem. Artykułów na ten temat powstało naprawdę mnóstwo (i ciut, ciut... ;) ), nie widzę więc sensu by pisać kolejny. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przedstawić kilka rzeczy, których raczej nie znajdziecie we wspomnianych artykułach, a które zdecydowanie mają korzystny wpływ na umacnianie więzi.

 

Konflikt

Tak, dobrze czytacie konflikt może wzmocnić Waszą relację z dzieckiem. Jednak nie chodzi mi o to, byście kłócili się przy każdej okazji. Najbardziej istotne w sytuacjach konfliktowych jest to, w jaki sposób je rozwiążecie. Właściwe podejście do konfliktu daje Wam szansę na nie tylko na własny rozwój, ale również rozwój i pogłębienie Waszej relacji z dzieckiem.

 

Utrata panowania nad sobą

Zaczynacie zastanawiać się nad tym czy aby na pewno wszystko ze mną w porządku? ;) Jak niby utrata panowania nad sobą może pozytywnie wpłynąć na Waszą relację z dzieckiem? A no może, wszystko ponownie zależy od tego, jak wykorzystacie tą sytuację. Stracenie kontroli nad sobą od czasu do czasu zdarza się nawet najlepszym rodzicom. Istotne jest, aby po takim zdarzeniu, gdy emocje już opadną przeprosić dziecko za swoje zachowanie, porozmawiać z nim i wytłumaczyć co takiego się stało, że zachowaliśmy się tak, a nie inaczej. Pomocna może też tutaj okazać się zasada 5:1 polegająca na tym, że za jedno swoje niewłaściwe zachowanie rodzic stara się zrobić wspólnie z dzieckiem 5 fajnych rzeczy, zbliżających ich wzajemnie do siebie. Jest to świetna okazja do tego, aby jeszcze bardziej zaangażować się w kontakt z dzieckiem.

 

Odpuszczanie

W internecie krąży taki obrazek który uwielbiam, jest na nim przedstawiona ręka ściskająca z całej siły sznur, aż do krwi, poniżej pokazane jest jak puszcza ten sznur i zaczyna się goić, a pod tym napis: "Czasem trzymanie się czegoś kurczowo może wyrządzić więcej szkody niż odpuszczenie". Dokładnie tak się dzieje kiedy trzymamy się czegoś kurczowo i nie potrafimy odpuścić, mogą to być np. sztywne zasady, czy też coś, czego pomimo starań nie jesteśmy w stanie zmienić. Dlatego dla własnego dobra i zdrowia psychicznego swojego, ale też otoczenia odpuszczajmy czasem sobie i innym.

 

Docenianie siebie

Ciągle słyszymy o tym, żeby doceniać innych, mówić im jak bardzo są dla nas ważni, zwłaszcza dzieciom, bo to buduje poczucie własnej wartości. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale co z nami? Co jeśli sami nie czujemy się doceniani przez innych? Na zachowania innych ludzi wielkiego wpływu nie mamy, jednak mamy wpływ na własne zachowania dlatego jeśli mamy poczucie, że nikt nas nie docenia zróbmy to sami. Doceńmy sami siebie, pogratulujmy sobie gdy coś nam się uda, powiedzmy sobie "Dałaś/dałeś radę, jesteś boska/boski!".

 

Jestem bardzo ciekawa jakie jest wasze zdanie na ten temat. Czy zgadzacie się ze mną, że te rzeczy mogą wzmacniać relację? A może macie jakieś własne nietypowe sposoby wpływające pozytywnie na kontakt z dziećmi? Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

 

Jak wzmocnić relacje z dzieckiem?

15 listopada 2019