Umów wizytę

Jak zniszczyć poczucie własnej wartości u dziecka? Okazuje się, że bardzo prosto. W sieci roi się od różnego rodzaju artykułów i propozycji szkoleń czy warsztatów, uczących tego, jak budować poczucie własnej wartości u dzieci. Mimo to, wciąż żyjemy w społeczeństwie, pełnym ludzi o niskim poczuciu własnej wartości. Wielu dorosłych, cierpi z powodu zaniżonego poczucia własnej wartości, choć ich rodzice przecież wcale tego nie chcieli. Co więc poszło nie tak...?

 

Może warto spojrzeć na to, z zupełnie innej perspektywy. Zamiast uczyć tego, jak budować poczucie własnej wartości, zacząć uczyć tego, co robić by zniszczyć poczucie własnej wartości dziecka.

 

Ucz, że proszenie o pomoc jest złe

Wiadomo przecież, że o pomoc proszą tylko mięczaki i ludzie, którzy sobie nie radzą w życiu, a przecież Twoje dziecko musi radzić sobie zawsze i ze wszystkim. Wstydem jest poprosić kogoś o pomoc, to dobre dla słabeuszy, silny człowiek nie musi nikogo prosić o pomoc, on sam radzi sobie ze wszystkim - taki chodzący po ziemi Supermen.

 

Stale porównuj do innych

Porównania muszą być stale obecne w życiu Twojego dziecka, powtarzaj mu, że syn sąsiadów tak dobrze gra w piłkę, a Twoje dziecko nie (nieważne że nie lubi piłki). Nie zapominaj też o tym, żeby mówić jak to Ty w jego wieku zbierałeś same piątki, a ono się tak słabo uczy, nawet na tle swojej klasy nie wypada najlepiej, są od niego lepsi. Powtarzaj mu, że musi się równać stale do "lepszych" od siebie, bez względu na to, jakie ma możliwości fizyczne czy intelektualne, i nie zapomnij o tym, żeby dawać mu odczuć, że według Ciebie jest gorsze od innych.

 

Nie okazuj uczuć

Na każdym kroku pokazuj dziecku, że na Twoją miłość i uwagę trzeba sobie zasłużyć, tego nie dostanie od tak, za to że po prostu jest Twoim dzieckiem. O nie! Nie możesz przecież być dla niego stale dostępny, możesz co prawda poświęcić mu trochę swojego czasu, ale tylko wtedy, gdy akurat uda mu się wstrzelić ze swoimi potrzebami w Twój grafik zajęć. Pod żadnym pozorem nie próbuj nawet przytulać dziecka, ani go całować! Nie mów mu też, że je kochasz - nigdy!

 

Krytykuj

Krytykuj ciągle i dużo, cokolwiek Twoje dziecko nie zrobi, czego się nie podejmie krytykuj, wszystko krytykuj. Mów zawsze, że wszystko robi źle, że nie potrafi, że mogłoby to zrobić lepiej, że stać go na więcej, że tym razem się nie postarało, za mało z siebie dało. Krytyka jest najważniejsza (i broń Boże nie staraj się czasem, żeby była konstruktywna).

 

Stawiaj nierealne wymagania

Twoje dziecko jest słabe z matematyki? Wymagaj od niego żeby na koniec roku miało piątkę, nieważne jak to zrobi, ma być piątka i tyle, bo Ty tak mówisz i cześć. Ma problemy z językiem polskim? Zapisz je na olimpiadę językową albo jakiś ogólnopolski konkurs ortograficzny. Oczekuj także całkowitego posłuszeństwa w każdej kwestii, bycia na każde Twoje zawołanie i robienia przez dziecko tylko i wyłącznie tego, co mu każesz lub na co mu ewentualnie pozwolisz. Oczekuj też rzeczy niemożliwych, w końcu mówią, że cuda się zdarzają.

 

Absolutnie nie chwal

Nie rób tego nigdy i pod żadnym pozorem, nawet jeśli Twojemu dziecku uda się zrobić coś naprawdę trudnego, wymagającego dużo pracy i zaangażowania. Przecież wszyscy wiedzą, że chwalenie psuje dzieci. Jeśli zaczniesz chwalić swoje dziecko wtedy na pewno całkiem przestanie się starać i osiądzie na laurach. Albo stanie się rzecz jeszcze gorsza - stanie się zarozumiałe i zadufane w sobie. Chwalenie jest zdecydowanie przereklamowane, w ogóle powinno nie istnieć.

 

Robiąc to wszystko możemy mieć pewność, że wychowamy człowieka nieszczęśliwego i nieświadomego własnej wartości. Mając świadomość tego wszystkiego pozostaje nam jedynie zastanowić się nad tym, czy taki właśnie los chcielibyśmy zgotować swojemu dziecku.

 

Ciekawa jestem waszych spostrzeżeń w tej kwestii, jeśli zechcecie się nimi ze mną i innymi czytelnikami podzielić będzie mi bardzo miło. Zachęcam do dyskusji.

 

Jak zniszczyć poczucie własnej wartości dziecka?

19 października 2018