Umów wizytę

Dobra komunikacja pomaga nie tylko w tworzeniu solidnych podstaw związku, ale przede wszystkim daje nam narzędzia do rozwiązywania bieżących problemów i konfliktów, unikania nieporozumień i pogłębiania istniejącej więzi. Można zatem powiedzieć, że para która się dobrze ze sobą komunikuje zawsze dojdzie do porozumienia i o wiele rzadziej będzie potrzebowała wsparcia w postaci terapii partnerskiej. Co w takim razie powinniśmy zrobić, by komunikację w naszym związku uczynić lepszą?

 

1. Znajdź czas na rozmowę

To, że im rzadziej ze sobą rozmawiamy, tym bardziej się oddalamy od siebie nie jest niczym odkrywczym. Jednak wiele par ulega złudzeniu, że jeśli wszystko zostało już powiedziane, to kolejne rozmowy są stratą czasu. Ale przekonanie, że znamy swojego partnera na wylot bywa złudne. Druga osoba to nie robot – jej cele, lęki, potrzeby mogą się zmieniać. Jeśli nie będziecie ze sobą rozmawiać, nie dowiesz się o tym, a pewnego dnia możecie się obudzić jako zupełnie obce sobie osoby. Są też pary, które nigdy nawet nie zaczęły ze sobą rozmawiać. Tworzenie takiego związku to jak budowanie domu bez fundamentów. Podstawy, czyli wszystko to, co do czego powinniśmy być zgodni jako para, istnieje tylko w naszej wyobraźni. Część z nas ulega złudzeniu, że skoro odzywamy się do siebie, to rozmawiamy. Zdawkowe wymiany zdań mogą pomóc nam w organizacji dnia, ale nie w budowaniu bliskości. Prawdziwa rozmowa wymaga czasu.

 

2. Naucz się słuchać

Słuchanie jest ważniejsze niż mówienie. Słuchając, możesz dowiedzieć się czegoś o drugim człowieku, mówiąc, powtarzasz to, co już wiesz. Aby twoje słuchanie stało się aktywnym, kieruj się następującymi zasadami:

  • Nie zakładaj, że wiesz, co druga osoba chce powiedzieć, nie przerywaj, nie wchodź w słowo.
  • Szanuj swojego rozmówcę, nie okazuj zniecierpliwienia i znudzenia.
  • Skup się na treści, staraj się zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby.
  • Nie bierz wszystkiego do siebie. Nawet jeśli odbierasz słowa jako atak, pamiętaj, że druga osoba mówi raczej o sobie (o swoich odczuciach, o swoich ocenach).
  • Wiele krytycznych uwag ma drugie dno: „Jesteś pracoholikiem!” może oznaczać „brakuje mi ciebie, spędzajmy razem więcej czasu”.

 

3. Czytanie w myślach nie działa

Niby wszyscy o tym wiemy, ale sporo osób (głównie pań ;) ) wciąż wierzy, że druga strona sama się wszystkiego domyśli. Tak się jednak nie dzieje. Im mniej mówimy, o co nam chodzi, tym większe szanse, że nigdy się tego nie doczekamy. Otwarte wyrażanie swoich uczuć i potrzeb jest najprostszą drogą do uzyskania tego, na czym nam zależy.

 

4. Mów komunikatem „ja”

Najlepszy sposób, by dolać oliwy do ognia i spotęgować konflikt? Zacznij zdanie od „ty” i dodaj jakąś generalizację: „Ty nigdy nie słuchasz”, „Ty zawsze się spóźniasz”, „Ty jesteś leniem”. Efekt jest gwarantowany: druga osoba poczuje się zaatakowana, urażona, niesprawiedliwie oceniona. Co uzyskamy? Najprawdopodobniej złość i odpowiedź w podobnym tonie. Jak w takim razie skutecznie oznajmić, że coś nam się nie podoba? Po pierwsze warto sobie uświadomić, że nasze uczucia nie są obiektywną rzeczywistością. Są nasze. To, że czujemy się oszukani, nie oznacza że ktoś chciał nas oszukać. Po drugie zamiast generalizować, warto odnieść się do konkretnej sytuacji. Słowa „zawsze” i „nigdy” najlepiej wykreślić ze swojego słownika. Najczęściej sięgamy po nie, by podkreślić wagę zarzutu. Efekt jest wręcz odwrotny – sytuacja staje się mało konkretna. Po trzecie wyjaśnijmy, dlaczego dane zachowanie nam nie odpowiada i sformułujmy oczekiwania na przyszłość. W przypadku komunikatu „ty”, koncentrujemy się zazwyczaj na odpieraniu ataku. Czyjeś oczekiwania, uczucia, a nawet konkretne sytuacje schodzą na dalszy plan podczas wymiany epitetów, które wzbudzają jedynie złość i żal.

 

Jak zatem widać naprawdę niewiele potrzeba do zbudowania dobrej komunikacji w związku, głównie zaangażowania, chęci i wytrwałości. Musimy być jednak świadomi tego, że zmiana sposobu komunikowania się (szczególnie mówienia komunikatem "ja" zamiast "ty") wymaga sporo czasu i pracy, a efekty z pewnością nie przyjdą natychmiastowo. Jeśli jednak zależy Ci na poprawieniu swoich relacji z partnerem warto to rozważyć. Chętnie wesprę Was w tym procesie, pomogę, podpowiem co możecie zrobić aby było jeszcze lepiej, a co już jest ok. Zapraszam do kontaktu i umówienia się na spotkanie.

 

Zasady dobrej komunikacji w związku

16 września 2020